De beste technische specialisten solliciteren vaak niet. Zeker bij zeer specialistische functies is een extra vacature op een jobboard daarom zelden de oplossing. Wij combineren zichtbaarheid, ons netwerk, gerichte sourcing met LinkedIn Recruiter en AI-matching via 8vance met een persoonlijke en vertrouwelijke benadering. En als de juiste expertise niet in de regio beschikbaar is, zoeken we in overleg met de opdrachtgever verder: eerst nationaal en waar nodig internationaal.
Dat deden we bijvoorbeeld voor Suzlon. Zij zochten een R&D-engineer voor rotorbladen van windturbines. Intern heette de functie Aero & Loads Specialist. Een titel die meteen laat zien hoe specialistisch de zoektocht was.
De opdracht begon als een kans voor ons om ons te bewijzen. Uiteindelijk vonden we drie sterke internationale kandidaten en groeide de proefopdracht uit tot een vaste samenwerking van drie jaar.
Omdat de mensen die je zoekt vaak helemaal niet zoeken.
Dat geldt zeker voor hoogspecialistische technische functies. De potentiële doelgroep is klein en geschikte professionals zitten vaak al op een interessante plek. Zij bezoeken niet dagelijks vacaturesites en reageren dus ook niet vanzelf op een nieuwe vacature.
Dat betekent niet dat ze niet openstaan voor een volgende stap. Maar dan moet je ze wel vinden én een goede reden geven om naar je verhaal te luisteren.
Voor ons begint specialistische recruitment daarom niet met de vraag hoe we zoveel mogelijk sollicitaties kunnen krijgen. We willen eerst weten wie we precies zoeken, waar deze professionals zich bevinden en hoe we ze kunnen bereiken.
Dat is de TalentScout-intake waarmee elke opdracht bij ons begint: we onderzoeken de functie achter de vacature, welke taken, welk niveau en welk type mens, en spiegelen die vraag aan wat de markt realistisch biedt. Pas als de vraag scherp is, gaan we zoeken. Lees meer over onze TalentScout-aanpak.
De vacature bij Suzlon stond al langere tijd open en was eerder ondergebracht bij partijen die vooral op volume werkten. Er kwamen veel cv’s, maar weinig daarvan waren echt raak. Wij kregen vervolgens eerst één opdracht om ons te bewijzen.
Dat vraagt om een andere aanpak. Bij een brede doelgroep kan meer bereik leiden tot meer geschikte kandidaten. Bij een zeer specialistische R&D-functie werkt dat anders. Als maar een kleine groep professionals over de benodigde expertise beschikt, levert méér volume vooral méér profielen op die niet voldoende aansluiten.
Dan zoeken wij liever gerichter. Niet twintig cv’s waarvan er misschien één interessant is, maar een zorgvuldig samengestelde groep professionals waarvan we vooraf goede redenen hebben om te denken dat ze bij de opdracht kunnen passen.
Bij specialistische searches combineren we verschillende onderdelen. Niet als losse recruitmentactiviteiten, maar als één aanpak.
Voordat je iemand persoonlijk benadert, moet er online voldoende te vinden zijn. Een goede werkenbij-omgeving en inhoudelijke content helpen kandidaten om zich een beeld te vormen van de werkgever en de functie. Bij Suzlon werd de vacature daarom gelijktijdig getoond op de website van Suzlon Energy Limited en op de website van Tjellens.
Dat is belangrijk bij latent werkzoekenden. Iemand kan na een persoonlijke benadering zelf besluiten verder te kijken. Dan moet wat diegene online tegenkomt aansluiten bij het verhaal waarmee je contact hebt gezocht.
Vervolgens gaan we zelf op zoek. Daarvoor gebruiken we onder andere LinkedIn Recruiter en AI-matching via 8vance. Daarmee stellen we een longlist samen van professionals die mogelijk bij het profiel passen, inclusief mensen die op dat moment niet actief op zoek zijn naar een nieuwe baan.
Bij een nichefunctie is dat essentieel. Je kunt niet alleen zoeken binnen de groep die toevallig vandaag heeft besloten te solliciteren.
Voordat we de geselecteerde professionals benaderen, leggen we de longlist voor aan de opdrachtgever. Die stap is bewust. Samen controleren we of de profielen aansluiten bij wat de organisatie daadwerkelijk zoekt. Pas na controle en goedkeuring gaan we verder met de benadering.
Zo voorkomen we dat sourcing een kwestie wordt van zoveel mogelijk mensen aanschrijven en kunnen we veel gerichter te werk gaan.
Een professional die niet op zoek is naar een baan, stapt niet over vanwege een standaardmail. De benadering moet duidelijk maken waarom juist deze functie interessant kan zijn en waarom we juist met deze persoon contact opnemen.
Daarom kiezen we voor persoonlijk en vertrouwelijk contact. Niet direct een vacature over de schutting gooien, maar eerst het gesprek aangaan. Bij latent werkzoekenden begint recruitment immers niet met solliciteren. Het begint met interesse.
We zijn geworteld in Twente en Oost-Nederland. Regionaal zoeken ligt daarom voor de hand wanneer daar de juiste professionals beschikbaar zijn. Maar een technische specialist hoeft niet toevallig binnen een bepaalde straal van onze vestiging te wonen.
Als de benodigde expertise regionaal onvoldoende beschikbaar is, vergroten we in overleg met de opdrachtgever de scope. Eerst nationaal en, wanneer de schaarste daarom vraagt, internationaal. Regionaal waar het kan. Verder kijken waar het moet.
Naast actieve sourcing kunnen we betaalde campagnes inzetten via LinkedIn, Facebook en Google Ads. Daarmee vergroten we de zichtbaarheid van de vacature onder specifieke doelgroepen.
De campagnes vervangen persoonlijke sourcing niet. Ze ondersteunen deze. Zo combineren we actief zoeken naar specifieke professionals met zichtbaarheid onder de bredere relevante doelgroep.
Suzlon zocht een R&D-engineer voor rotorbladen van windturbines. De interne functietitel zegt buitenstaanders weinig. Precies dat illustreert hoe niche de functie en daarmee de doelgroep was.
We bouwden zichtbaarheid op via de werkenbij-site en content en combineerden dat met LinkedIn Recruiter en 8vance. Vanuit de matching stelden we een longlist samen, die we eerst aan Suzlon voorlegden. Na goedkeuring konden we de geselecteerde professionals persoonlijk benaderen.
Toen bleek dat de juiste expertise niet voldoende regionaal beschikbaar was, werd de zoektocht in overleg steeds breder: van regionaal naar nationaal en uiteindelijk internationaal. Betaalde social- en searchcampagnes ondersteunden die zoektocht. Kandidaten werden vervolgens zowel online als op locatie uitgenodigd voor kennismaking en selectie.
Uiteindelijk kwamen uit de zoektocht drie sterke internationale kandidaten:
Dat zijn precies de kandidaten die je niet bereikt wanneer je alleen een vacature publiceert en afwacht wie erop reageert.
Voor ons was minstens zo belangrijk wat er daarna gebeurde. De opdracht bij Suzlon begon als een proefopdracht. Die werd omgezet in een vaste samenwerking voor drie jaar, waarbij Tjellens parttime als TalentScout aan Suzlon verbonden is.
Daarnaast hebben we de werkenbij-website van Suzlon gebouwd en beheren we deze. Inmiddels volgde ook een nieuwe opdracht voor een Catia Specialist / Digital Transformation Specialist. De samenwerking ging daarmee van één lastig invulbare vacature naar een bredere recruitmentrelatie.
Een niche, internationale specialist vinden lukt niet in twee weken. En dat moeten we ook niet beloven.
Geschikte professionals moeten worden gevonden en benaderd. Daarna volgen kennismaking en selectie, online en waar nodig op locatie. Zeker wanneer de doelgroep internationaal wordt, kost een zorgvuldig proces tijd.
Voor ons is dat geen zwakte van de aanpak. Het verschil zit juist tussen snel veel cv’s leveren en grondig zoeken naar professionals die daadwerkelijk bij de opdracht kunnen passen. Bij zeer specialistische functies kiezen wij voor het laatste.
Dat betekent niet dat snelheid onbelangrijk is. Wel dat snelheid nooit het enige criterium kan zijn. Als de juiste kandidaat niet actief zoekt, niet in de regio woont en zeer specialistische kennis moet hebben, vraagt een goede match nu eenmaal om meer dan een vacature online zetten en twee weken wachten.
Actieve sourcing is vooral interessant wanneer je merkt dat reguliere vacaturewerving onvoldoende geschikte kandidaten oplevert. Bijvoorbeeld wanneer een functie zeer specialistisch is, de vacature al langere tijd openstaat of de professionals die je zoekt nauwelijks actief solliciteren.
Dan is het verstandig om niet automatisch nóg een jobboard of nóg een vacaturecampagne toe te voegen. De betere vraag is: wie zoeken we precies, waar bevinden deze mensen zich en hoe krijgen we ze geïnteresseerd in een gesprek?
Dat kan betekenen dat je buiten de groep actieve werkzoekenden moet zoeken. En soms ook buiten Twente, Oost-Nederland of zelfs Nederland.
Door niet alleen op sollicitaties te wachten, maar zelf gericht naar passende professionals te zoeken. Wij combineren daarvoor onder andere ons netwerk, LinkedIn Recruiter, AI-matching via 8vance, persoonlijke en vertrouwelijke benadering en waar relevant betaalde campagnes.
Tjellens gebruikt AI-matching via 8vance als onderdeel van de sourcing. Daarmee kunnen we passende profielen meenemen in een zorgvuldig samengestelde longlist. Technologie ondersteunt het proces; de afstemming met de opdrachtgever en persoonlijke benadering blijven onderdeel van de werkwijze.
Daar is geen vaste termijn voor. Bij zeer specialistische en internationale searches is een invulling binnen twee weken niet realistisch. Het vinden, benaderen, uitnodigen, kennismaken en selecteren van geschikte professionals kost tijd.
Wanneer de benodigde expertise regionaal en nationaal onvoldoende beschikbaar is. Tjellens schaalt de sourcingscope in overleg met de opdrachtgever op van regionaal naar nationaal en, als de schaarste daarom vraagt, internationaal.
Jawel. Zichtbaarheid blijft onderdeel van de aanpak. Bij Suzlon stond de vacature bijvoorbeeld zowel op de website van de opdrachtgever als bij Tjellens. Het verschil is dat we bij een schaarse doelgroep niet alleen wachten tot iemand die vacature zelf vindt en besluit te solliciteren.
Dan is méér bereik niet automatisch de oplossing. Bij Tjellens kijken we liever eerst naar wie je daadwerkelijk zoekt, waar deze professionals zich bevinden en welke combinatie van zichtbaarheid, technologie, netwerk en persoonlijke benadering nodig is om ze te bereiken.
Vanuit Twente en Oost-Nederland zoeken we regionaal waar het kan en verder wanneer de schaarste daarom vraagt.
Neem contact op met Tjellens of stuur ons een bericht. Een eerste gesprek is vrijblijvend.
Bespreek je vacature